אודות כרם שלום

על הקיבוץ

כרם שלום הוא קיבוץ צעיר הממוקם בקצה הדרומי של המועצה האזורית אשכול, באזור כפרי וחקלאי. הקיבוץ מונה כ-35 משפחות של חברי קיבוץ, עם כ-100 ילדים. אנו מחפשים שותפים חדשים לדרך, בבניית קיבוץ חזק ומשגשג וקהילה מעורבת של חילונים ודתיים.

כיום כרם שלום נמצא בתנופה של פיתוח היישוב וצמיחה קהילתית, בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הממשלה השונים, המועצה האזורית, התנועה הקיבוצית ותנועת הקיבוץ הדתי.

מקורות הפרנסה העיקריים של המשק מתבססים על חקלאות (גידולי שדה, לולים וסולארי) ועבודת החברים ברחבי המועצה ואזור הדרום.

הקיבוץ הוא קיבוץ מתחדש, הקולט משפחות חילוניות ודתיות כאחד.

היסטוריה

ב1956 קמה היאחזות נחל "כרם אבשלום" על שם אבשלום פיינברג ז"ל על ידי בני עקיבא ונוער עולה משדה אליהו. מקימי ההיאחזות החליטו לעבור ב1971 למקום בו נמצא הקיבוץ כיום. המתיישבים והמתיישבות הראשונים היו גרעין ילדי תנובה (גיל"ת) מהשומר הצעיר.

שנה לאחר מכן הגיע גרעין נוסף של בני קיבוצים (לביא) ובשנים שלאחר מכן שני גרעינים של נוער עירוני – הגרעינים שלום ואבשלום.

בשנות השבעים נודע כרם שלום, על ארבעת גרעיניו, כמעוז התיישבות העובדת השיתופית.

ב1995 הקיבוץ הישן התפרק, חברי הקיבוץ התפזרו ברחבי הארץ והנכסים המשותפים של הקיבוץ עברו לניהול גורמי חוץ.
שש שנים לאחר מכן הוחלט בתנועה הקיבוצית להקים את כרם שלום מחדש, הקיבוץ הוקם על בסיס מודל של קיבוץ שיתופי ונעשו מאמצים לחזק את הקיבוץ ולקלוט חברים וחברות חדשים.

בתחילת שנות ה2000 הקהילה הלכה ונבנתה, אך עם השנים שעברו נאלצו חברי וחברות כרם שלום להתמודד הן עם מצב הביטחוני מורכב בשלוש מערכות לחימה – עופרת יצוקה (2009), עמוד ענן (2012), וצוק איתן (2014) והן עם אתגרים חברתיים וכלכליים שהביאו את הקיבוץ לעמוד שוב בצומת דרכים.

ב2016 התגייסו התנועה הקיבוצית, מועצה אזורית אשכול וארגונים נוספים כדי להוביל לפיתוח וצמיחה של כרם שלום. אחת ההחלטות המרכזיות היתה לשנות את אורח החיים של הקיבוץ ולהפוך אותו לקיבוץ מתחדש עם קהילה מעורבת של חילוניים ודתיים. החל מ2017 הוחל בפיתוח מואץ של תשתיות ודירות בקיבוץ כדי לקלוט את החברים החדשים שעתידים להגיע. ואכן שנה לאחר מכן נקלטו בקיבוץ  12 משפחות חדשות, 9 מתוכן דתיות. בנוסף, הצטרף גם גרעין של חיילים והחלה ההקמה של שכונת מגורים שמינית בכניסה לקיבוץ.

 כיום, הקיבוץ מונה 66 חברי קיבוץ ו10 מועמדים לחברות. במהלך שנת 2021 השלמנו את הבנייה של 8 בתי אגודה ונפתח גן ילדים חדש בתוך הקיבוץ.
במהלך שנת 2022 אוכלסו כל בתי הקבע החדשים בקיבוץ והוחלט לצאת לבניה של שכונת בתי קבע נוספת.

חינוך

גיל רך (לידה עד תום גן חובה)

ילדי הקיבוץ מתחנכים במערכת גיל רך הרב-גילאית והמעורבת לדתיים וחילוניים בתוך הקיבוץ.  ישנה גם מערכת קיבוצית ואיכותית המשותפת לקיבוצים כרם-סופה-חולית וממוקמת בקיבוץ סופה (7 דקות נסיעה), כמו גם גנים דתיים בישובים שלומית ובני נצרים (10 דקות נסיעה).

מכיתה א׳- ו׳

- בית ספר יסודי ממלכתי "שדות אשכול"
- בי"ס יסודי ממלכתי דתי "נעם נצרים", בבני נצרים.

מכיתה ז׳ - יב׳

- תיכון האזורי "נופי הבשור"
- אולפנה לבנות "חלוצה", בנווה
- ישיבה תיכונית תורנית נווה
- ישיבה תיכונית חקלאית "רגבים" בבני נצרים

חינוך חברתי קהילתי לילדי הקיבוץ -

הקיבוץ רואה חשיבות רבה בקיום מסגרת חינוכית בלתי פורמלית לילדי הקיבוץ בכיתות א' עד י"ב. המערכת פועלת לאחר שעות ביה"ס ובכל החופשות מהלימודים.

בשעות אחה"צ מתקיימים באחריות המועצה מגוון חוגים, אולפן למוזיקה ואולפן למחול.

 

קהילה

קהילת הקיבוץ היא קהילה מעורבת ורב גילאית המורכבת מחברים ותתיקים וחדשים, חילוניים ודתיים, מבוגרים וצעירים ששמו לעצמם למטרה לחיות ביחד.

בקיבוץ פעילות קהילתית ותרבותית עשירה שמתוכננת על חשיבה מרובה על היכולת לחיות זה לצד זה. לצד אירועים קהילתיים משותפים, מתקיימים גם פעילויות ואירועים המותאמים לחברים החילוניים (לדוג' הפאב והבריכה פתוחים בשבתות) ופעילויות וארועים המותאמים לחברים הדתיים.
ממקום שצמח תחת מאבק הישרדותי וקיומי, משמש היום כרם שלום סימן לתקומה, ולשיתוף פעולה וחיים משותפים בין דתיים וחילוניים, בקצה הדרום מערבי של מדינת ישראל.