אודות כרם שלום

על הקיבוץ

כרם שלום הוא קיבוץ צעיר הממוקם בקצה הדרומי של המועצה האזורית אשכול, באזור כפרי וחקלאי. הקיבוץ מונה כ-35 משפחות של חברי קיבוץ, עם כ-100 ילדים. אנו מחפשים שותפים חדשים לדרך, בבניית קיבוץ חזק ומשגשג וקהילה מעורבת של חילונים ודתיים.

כיום כרם שלום נמצא בתנופה של פיתוח היישוב וצמיחה קהילתית, בשיתוף פעולה הדוק עם משרדי הממשלה השונים, המועצה האזורית, התנועה הקיבוצית ותנועת הקיבוץ הדתי.

מקורות הפרנסה העיקריים של המשק מתבססים על חקלאות (גידולי שדה, לולים וסולארי) ועבודת החברים ברחבי המועצה ואזור הדרום.

הקיבוץ הוא קיבוץ מתחדש, הקולט משפחות חילוניות ודתיות כאחד.

היסטוריה

ב1956 קמה היאחזות נחל "כרם אבשלום" על שם אבשלום פיינברג ז"ל על ידי בני עקיבא ונוער עולה משדה אליהו. מקימי ההיאחזות החליטו לעבור ב1971 למקום בו נמצא הקיבות כיום. המתיישבים והמתיישבות הראשונים היו גרעין ילדי תנובה (גיל"ת) מהשומר הצעיר.

שנה לאחר מכן הגיע גרעין נוסף של בני קיבוצים (לביא) ובשנים שלאחר מכן שני גרעינים של נוער עירוני – הגרעינים שלום ואבשלום.

בשנות השבעים נודע כרם שלום, על ארבעת גרעיניה, כמעוז התיישבות העובדת השיתופית.

ב1995 הקיבוץ הישן מתפרק וחברי הקיבוץ התפזרו ברחבי הארץ. הנכסים המשותפים של הקיבוץ עברו לניהול גורמי חוץ. שש שנים לאחר מכן התנועה הקיבוצית שלחה את אילן רכב, נציג מטעמה, להקים מחדש את כרם שלום. הקיבוץ מוקם על בסיס מודל של קיבוץ שיתופי ונעשו מאמצים לחזק את הקיבוץ ולקלוט חברים וחברות חדשים.

בתחילת שנות האלפיים הקהילה הלכה ונבנתה, בו בזמן שחברי וחברות כרם שלום התמודדו עם שלושה מערכות לחימה – עופרת יצוקה (2009), עמוד ענן (2012), צוק איתן (2014) ושומר החומות (2021).

ב2016 התגייסו התנועה הקיבוצית, מועצה אזורית אשכול וארגונים נוספים כדי להוביל לפיתוח וצמיחה של כרם שלום. הוחלט לשנות את אורח החיים של הקיבוץ ולהפוך אותו לקיבוץ מעורב. החל מ2017 היה פיתוח של תשתיות ודירות הקיבוץ כדי לקלוט את החברים החדשים שהגיעו שנה אחר מכן – 12 משפחות חדשות נקלטו, 9 מתוכן דתיות. בנוסף, הצטרף גם גרעין של חיילים והחלה ההקמה של שכונת מגורים שמנית בכניסה לקיבוץ.

 

כיום, הקיבוץ מונה 66 חברי קיבוץ ו10 מועמדים לחברות. במהלך שנת 2021 השלמנו את הבנייה של 8 בתי אגודה ונפתח גן ילדים חדש בתוך הקיבוץ.

חינוך

גיל רך (לידה עד תום גן חובה)

ילדי הקיבוץ מתחנכים במערכת גיל רך הרב-גילאית של הקיבוץ.  ישנה גם מערכת קיבוצית ואיכותית המשותפת לקיבוצים כרם-סופה-חולית וממוקמת בקיבוץ סופה (7 דקות נסיעה), כמו גם גנים דתיים בישובים שלומית ובני נצרים (10 דקות נסיעה).

מכיתה א׳- ו׳

- בית ספר יסודי ממלכתי "שדות אשכול"
- בי"ס יסודי ממלכתי דתי "נעם נצרים", בבני נצרים.

מכיתה ז׳ - יב׳

- תיכון האזורי "נופי הבשור"
- אולפנה לבנות "חלוצה", בנווה
- ישיבה תיכונית תורנית נווה
- ישיבה תיכונית חקלאית "רגבים" בבני נצרים

חינוך חברתי קהילתי לילדי הקיבוץ -

הקיבוץ רואה חשיבות רבה בקיום מסגרת חינוכית בלתי פורמלית לילדי הקיבוץ בכיתות א' עד י"ב. המערכת פועלת לאחר שעות ביה"ס ובכל החופשות מהלימודים.

בשעות אחה"צ מתקיימים באחריות המועצה מגוון חוגים, אולפן למוזיקה ואולפן למחול.

 

קהילה

קיבוץ כרם שלום הוקם במקור בסוף שנות ה-50 על ידי גלגול של מספר גרעינים מגורמים משלחים שונים. לבסוף, הקיבוץ הארצי לקח העל המקום אחריות, וייסד קיבוץ שהיה ידוע כמוקד אידאולוגי. הקיבוץ הוא היישוב הסמוך ביותר לרצועת עזה, ומוגן חומה בצידו הדרום-מערבי. הקהילה והקיבוץ חוו קשיים לאורך השנים, ובסוף שנות ה-90 הקיבוץ התפרק, ולא נותרו בו עוד מהחברים המקוריים.

בשנת 2001 הוקם הקיבוץ מחדש על ידי התנועה הקיבוצית. במשך 15 שנים הוא נאבק להעמיד קהילה חזקה וקיבוץ שיתופי בר קיימא. בסוף 2015 החליט רשם האגודות לקבוע לקיבוץ ועד ממונה, ולהתחיל בתהליך הבראה. ההנהלה הוחלפה, וביחד עם חברי הקיבוץ (38 חברים אז) החל תהליך שינוי אורחות ומעבר לקיבוץ מתחדש.

הקיבוץ יצא אז לדרך חדשה, בשיתוף פעולה בין רשם האגודות השיתופיות, התנועה הקיבוצית, המועצה וגורמים נוספים. במקום החלו עבודות שיקום פיזיות וחברתיות, מתוך מטרה לגדול ולחזק את הנקודה. בשנת 2017 החליט הקיבוץ ללכת למודל של קיבוץ מעורב, לדתיים וחילוניים. בשלב זה גם החל שיתוף פעולה עם תנועת הקיבוץ הדתי.

בקיץ 2018 התקיים בקיבוץ יום התחדשות, בהשתתפות מאות מתנדבים. ביום, בו לקחו חלק גם גרעיני חיילים, הונח דשא גדול סביב חדר האוכל של הקיבוץ, ושופצו מבנים רבים. באותם ימים, הצטרפו לקיבוץ 12 משפחות חדשות, 9 מהן דתיות, וסימנו את השינוי שעתיד להתרחש.

למעשה מדובר בקיבוץ צעיר יחסית, הנאבק לצמוח ולקפוץ מדרגה. מאז שנת 2018 נוספו לקיבוץ כ-15 משפחות חדשות, וכמות החברים בו כמעט הוכפלה. הקיבוץ ביצע זינוק משמעותי בתשתיות הפיזיות שלו. במקביל למהלכי הצמיחה וכדי לייצר מענים פיזיים אשר יתמכו בקליטה נבנתה בקיבוץ שכונה של עשר יחידות למגורים זמניים בשיתוף החטיבה להתיישבות, ובימים אלו מושלמת הבניה של שמונה בתי אגודה, הראשונים מזה 40 שנים. במקום נבנה גן חדש, הקיבוץ עבר גינון ופיתוח מחדש בסיוע תרומות, והוא פועל במרץ לקלוט עוד משפחות (חילוניות ודתיות) ולהמשיך לצמוח ולגדול.

הקיבוץ מתבסס בעיקר על חקלאות ועבודת האדמה, ומתגאה בפעילות קהילתית ותרבותית עשירה. ממקום שצמח תחת מאבק הישרדותי וקיומי, משמש היום כרם שלום סימן לתקומה, ולשיתוף פעולה וחיים משותפים בין דתיים וחילוניים, בקצה הדרום מערבי של מדינת ישראל.